Čtvrtek, 24. 1. 2019,  Můj výběr

Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Pakoštane

Pakoštane

Vítejte v malé turistické osadě Pakoštane nedaleko městečka Biograd. Pakoštane byly vystavěny na pobřeží v širokém zálivu. Jihozápadní pobřeží prudce sklesá do moře, na severozápadě se nachází romantická zátoka Sveti Andrija, na jihovýchodě potom největší zátoka Kranje.
Pakoštane se skládá ze staré části při moři a nové při magistrále. Malebný přístav v letovisku Pakoštane je chráněn ostrůvky Veli školj, Sveta Justina a Babuljaš. Díky umístění v samotném srdci jaderského přímoří, je svou polohou toto malé dalmátské městečko, ideální pro návštěvy přírodních krás národních parků Chorvatska. V okolním moři se rozkládají ostrovy, které patří do Národního parku Kornati, chorvatského ráje plachtařů a majitelů malých lodí. Jižním směrem, asi 3 km vzdálený, se nachází kouzelný ostrov Vrgáda s písečnými a oblázkovými plážemi. Na ostrov se dostanete pravidelnou lodní linkou.
Kousek od Pakoštane, směr Šibenik, se nachází další skvost a jedna z nejzajímavějších řek chorvatského krasu, Národní Park Krka. Oblíbené místo nabízející úchvatnou přírodu, rozmanitou vegetaci, vodopády, průzračně modrá jezera a divoké peřeje. Jedinečnou polohu tomuto malému městečku zajišťuje také největší sladkovodní jezero v Chorvatsku. Vranské jezero je skutečním rájem pro milovníky rybolovu. Příznivcům aktivní dovolené doporučujeme cyklistickou stezku podél jezera.
Díky bezprostřední blízkosti zadarského a splitského letiště, můžete tuto lákavou destinaci navštívit kdykoliv se Vám zasteskne po kráse jadranské riviéry, neodolatelné vůni volně rostoucích bylin a zpěvu cikád ve stínu borovicového lesa. Mediteránská atmosféra turistické osady Pakoštane a blízkost větších měst Zadar a Biograd, stejně jako překrásné moře, v němž jsou ostrovy zadarského akvatoria, jsou dostatečnými důvody, abyste navštívili sympatické letovisko Pakoštane.

Ubytování Pakoštane

Historie a památky Pakoštane

Kdysi římské město, osídleno již 2 000 let př. n. l, které stávalo na území dnešního Pakoštane, bylo zásobováno vodou z nedalekého Vranského jezera, jež byla přiváděna akvaduktem. Díky tomu, můžete na několik místech, zejména v oblasti Crkvine, najít pozůstatky antických sídel a vil, vlnolamu či zbytky římského vodovodu. Obec Vrana, umístěna severozápadním směrem od jezera, nabízí pozůstatky bouřlivé minulosti. Maškovic han, turecký zájezdní hostinec ze 17. století, je bezesporu jedna z nejzajímavějších památek islámského stavitelství v této obci. Nechal ji zde postavit turecký vezír Jusuf Maškovič. V této oblasti se nachází i pozůstatky středověkého hradu templářského řádu, později kláštera Johanitů, jež byl místem mnoha významných bitev. Z blízkého okolí také doporučujeme návštěvu 3 km vzdáleného ostrova Vrgáda, o němž je první dochovaný záznam z poloviny 10. století, pod jménem Lumbrikaton. Zde stojí předrománský kostelík Sv. Andrija z 9. století či farní kostel Sveta Trojica. U místního hřbitova se dochovaly pozůstatky čtvercových věží a zříceniny zdí. Pravděpodobně se jedná o pozůstatky antického a pozdějšího středověkého opevnění. 8 km od Pakoštane, směrem na Zadar, v městečku Biograd na Moru, je poté možnost prohlídky místního muzea s antickými i středověkými exponáty, které dokumentují jeho bohatou historii.

Koupání a pláže Pakoštane

Obec Pakoštane se pyšní upravenými plážemi, zejména kamenito-písčitými a oblázkovými, s pozvolným přístupem do moře.
V severní části Pakoštane se nachází pláž Pilatuša, která je jak písečná, tak oblázková a kamenná s mnohými zátokami a stínem z borovic.
Blíže k centru se nachází pláž Bužakovina, vhodná pro rodiny  s dětmi, protože ocení sypký písek a mělčinu, na které si děti mohou bezpečně hrát. Také pláž Punta je díky písečnému břehu i dnu vyhledávaná rodinami s dětmi. Na části pláže jsou vybetonované plata.
V samém centru leží pláž Janica 1, která je částečně dlážděná a částečně písková. Sypký písek ideální pro děti je i v moři.
Janica 2 je dlouhá oblázková pláž pro ty, kteří mají rádi klidné zátoky mimo přelidněné pláže.
V okolí můžete využít i několika menších zátok, které Vám poskytnou dostatek soukromí ve stínu rozsáhlých borových porostů. Pravidelnou lodní linkou se dostanete na 3 km vzdálený severodalmátský ostrov Vrgáda, kde je možnost koupání v průzračně modrém moři s písečnými a oblázkovými plážemi. Loď  Vrgadinka vyplouvá z hlavního mola v centru Pakoštane, kde naleznete také jízdní řád. Pokud Vás omrzí koupání v moři, změnu nabízí Vranské jezero, které se nachází 7 km ve směru na Pakoštane pobřežní magistrálou. Hlavní pláž naleznete hned u kempu, v blízkosti malebné vesničky Vrana. Příjemné osvěžení nabízí místní restaurace. Z nejzajímavějších míst v okolí Vranského jezera doporučujeme i úzký kanál Prosika, zde můžete využít přístavu pro čluny a menší loďky a také si odpočinout u pikniku či se vykoupat.

Sportovní nabídka Pakoštane

Pakoštane nabízí ideální podmínky pro milovníky nejen vodních sportů. Pestrá paleta nabízí možnosti kurzů potápění s českými instruktory. Celodenní, jednoponorové a noční výjezdy lodí za potápěním. Podmořský rybolov i rybaření na sousedním sladkovodním Vranském jezeře, windsurfing, jachting, vodní skútry, plážový volejbal. Městečko nabízí i další sporty: plážový volejbal, tenis, stolní tenis. Nedávno byly vybudovány cyklistické stezky, se stoly na pikniky a místy ke koupání, kolem Vranského jezera. Z blízkého okolí vybíráme: trekking, jízdu na koni, bungee jumping, speleologie, jízda na koni, jízda na čtyřkolkách.

Kulturní akce, večerní život Pakoštane

Živé středisko plné restaurací, kaváren, obchůdků a také tanečního vyžití v místním beach nigt clubu Pakoštane. Z četných kulturních akcí doporučujeme Slavnost Den obce, která se koná 31. července. Zde můžete navštívit koncert pod širým nebem a poslechnout si tradiční hudbu. Bohatý program nabízí také Letní hry, které se konají vždy první týden v srpnu.

Dopravní informace Pakoštane

Letiště Zadar - Zemunik, tel.: +385 23 313 311, web: www.zadar-airport.hr
Croatia Airlines - pobočka Zadar, tel.: +385 23 250 101, web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 311 086, web: www.liburnija-zadar.hr
Autobusové nádraží Biograd na moru - tel.: +385 23 383 022
Trajekt Jadrolinija Biograd na moru - tel.: +385 23 38 45 89, web: www.jadrolinija.hr
Chorvatský auto klub - tel.: +385 1 987, web: www.hak.hr
Jízdní řád Pakoštane - Vrgáda včetně Biograd na Moru na: http://www.agencija-zolpp.hr/Portals/12/Download/415%20Vrgada%20Pakostane%20Biograd.pdf

Praktické informace Pakoštane

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně jezdit za deště.

Turistické informace: Turistička zajednica općine Pakoštane
Trg Kraljice Jelene 78 , 23211 Pakoštane
tel.: +385 23 381 892 , fax: +385 23 381 608
E-mail: tzo-pakostane@zd.t-com.hr
web: www.pakostane.hr/

Pošta
tel.: +385 23 381 444  
fax: +385 23 381 444  
v sezone: Po-Pá: 7.30-21, So  8-12
mimo sezonu: Po, St-Pá: 8-14, Ut 8-17, So 8-12

Lékárna
- tel.: 385 23 381 333

Veterinární stanice - tel.: +385 23 381 940

Veterinarska ambulanta Nova d.o.o.
Braće Radi 21, 23210 Biograd na moru
tel.: +385 23 385 005
e-mail: veterinarska.ambulanta.biograd@zd.com.hrPolicie - tel.: +385 92
Hasiči - tel.: 385 23 383 161 nebo +385 93
První pomoc - tel.: +385 23 384 094 nebo +385 94

Čerpací stanice INA -  BP Biograd na Moru - magistrala (nad odbočkou do Biogradu u Plodine) 
Jadranska cesta 2, 23 210 Biograd na moru
tel: +385 91 4971 314

bankomat Zagrebačka banka
Pakoštene, Ivana Meštrovića bb, PTO Stipe

Splitská banka
Biograd na Moru Trg kralja Tomislava 2
tel.: +385 23 383 118, +385 23 383 097, fax: +385 23 384 947
Po-Pá: 8.00-19.00, So 8.00-12.00, Ne zavřeno

Tržnice: Biograd n. M. - v centru města (na domě napsáno tržnica, projdete průchodem) za světelnou křižovatkou, každý den cca od 06.30 do odpoledne ovoce a zelenina, čerstvé ryby pouze brzo ráno.

Bazén: na pláži Dražica v Biogradu n. M., slaná voda, vstup volný, přístup do moře po schodech

Tobogan: Za pláži Dražica v Biogradu n. M. Jedna jízda 4 Kn, 3 jízdy 10 Kn

Pakoštane VÝLETY

Národní Park Krka + město ŠibeníkNárodní Park KORNATINárodní Park PaklenicaModrić JeskyněŘeka Zrmanja na kánoíchVrgáda - ostrov robinsonůZadar a jeho okoliVečerní panoramatická plavba lodí v Pašmanském kanáluFish picknik - VrgadaJeep SafariVečerní panoramatická plavba lodí do ZadaruJednodenní plachtění v Pašmanském kanáleBungee Jumping na Maslenickém mostěPoloPONORKA Biograd na MoruJízda na koni - VranaBurnum - archeologické naleziště v národním parku KrkaOstrov VisovacPrižba archeologické naležište - duální bazilikyArcheologické naleziště CRKVINA

Fotogalerie Pakoštane

Pakoštane foto1 Pakoštane foto2 Pakoštane foto3 Pakoštane foto4 Pakoštane foto5 Pakoštane foto6 Pakoštane foto7 Pakoštane foto8 Pakoštane foto9 Pakoštane foto10 Pakoštane foto11 Pakoštane foto12 Pakoštane foto13 Pakoštane foto14 Pakoštane foto15 Pakoštane foto16 Pakoštane foto17 Pakoštane foto18 Pakoštane foto19 Pakoštane foto20 Pakoštane foto21 Pakoštane foto22 Pakoštane foto23 Pakoštane foto24 Pakoštane foto25 Pakoštane foto26 Pakoštane foto27 Pakoštane foto28 Pakoštane foto29 Pakoštane foto30 Pakoštane foto31 Pakoštane foto32

Ubytování Pakoštane

Apartmány Antonio
Apartmány Antonio
Pakoštane
Cena od: 38 €
Apartmány Slavo II
Apartmány Slavo II
Pakoštane
Cena od: 64 €
Apartmány Pakoštanka
Apartmány Pakoštanka
Pakoštane
Cena od: 30 €
Apartmány Lavanda
Apartmány Lavanda
Pakoštane
Apartmány Suncokret
Apartmány Suncokret
Pakoštane
Apartmány Teje
Apartmány Teje
Pakoštane
Apartmány Dominik
Apartmány Dominik
Pakoštane
Cena od: 58 €

Kompletní nabídka ubytování Pakoštane


DHMZ - www.dhmz.htnet.hr

Počasí Pakoštane

Aktuální počasí na dnešní den ›

O Chorvatsku, Robinzonády

Copyright © chorvatsko-levne s.r.o., Léto 2019 Chorvatsko Site by WERC - website realizations