Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Sv. Filip i Jakov

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Svatý Filip a Jakov je vesnička na pobřeží Pašmanského kanálu, 3 km severozápadně od Biogradu na moru. Krášlí ho veliký počet skrytých a tichých zátok i blízkost mnoha ostrůvků, přátelští obyvatelé vás vždy mile přivítají. Tradicí je Filipijánské léto, kdy se pořádá řada kulturně-zábavných akcí. Milovníci sportů mohou užívat např. při plachtění, i potápění, serfování, jízdě na kole a další sportovních akcích.

Dnes je toto krásné malé turistické středisko, které svým návštěvníkům nabízí nádhernou dovolenou, pravou perlou zadarské riviéry. Svatý Filip i Jakov je dokonalým místem i pro relaxaci. Úslužnost a pohostinnost zdejších obyvatel, kteří vás zde rádi přivítají, přispějí k tomu, že budete mít opravdový požitek ze své dovolené.

Počasí

počasí
17 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1006 hPa
  • Vlhkost: 48 %
  • Vítr: 5 m/s
  • UV index: 3
počasí
St
12 °C
8 °C
počasí
Čt
14 °C
6 °C
počasí
16 °C
8 °C
počasí
So
18 °C
11 °C
počasí
Ne
19 °C
12 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně vozit za deště.
Praktický lékař: ordinuje přímo v letovisku sv. Filip a Jakov
Lékarna: přímo v letovisku, vzdálenost od lékaře cca 30 m
Pohotovost: Biograd na Moru - 24 hodin, cca 3 km
Nemocnice: Zadar
Veterinář: Biograd na Moru

Historie a památky

Na území dnešního letoviska Sv. Filip i Jakov v dávné minulosti (zhruba před 3 tisíci lety) existovala malá liburnská osada, zůstatky jejích hradeb a hrobů, ze kterých pochází nálezy můžete dnes vidět v muzeu Biograd na moru. S příchodem Římanů v 1. st. n.l. byla postavena hospodářská stavení a tradiční vilky k odpočinku (villa rustica) pro vysloužilé římské vojáky. Na ostrůvku Frmić, kterých se nachází naproti vesničce Sv. Filip a Jakov, jsou pozůstatky římského pozdněantického vodního rezervoáru. Později, s příchodem Chorvatů toto území získává Sv. Filip i Jakov na důležitosti zejména díky blízkosti královského města Biograd na Moru. Ve 12. stoleti zde byl pouze menší kostel zasvěcený Svatému Filipu a Jakovovi, podle nichž byla i vesnička pojmenována. V 15. st. je poprvé zaznamenán výskyt jména „San Filip e Giacomodi Rogovo“. Dnešní staré jádro letoviska vzniklo v průběhu 16. st. a z větší části pak 17. století.

Koupání a pláže Sv. Filip i Jakov

Letovisko Filip i Jakov má mnoho pláží, zejména oblázkové a kamenité s betonovými plošinami, s pozvolným přístupem do moře, proto je letovisko ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Na okraji pláže směrem na Biograd na Moru je částečně borový porost, který nabízí příjemný chládek. Zdejší zátoky jsou i písčité. Pláž "Iza banja" v centru letoviska byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (ocenění čistoty).

Sportovní nabídka

Přesto, že je Filip i Jakov menší vesnička existuje zde bohatá nabídka sportů: pronájem a výuka plachtění, vodní pólo, potápění, plážový volejbal (na hřišti u apartmánů Croatia a na městské pláži "Iza banja", tenis (v průběhu celého roku v apt. Margarita Maris a přes léto u apt. Croatia), cykloturistika - přímo z Sv. Filipa i Jakova cyklostezka "Crni Krug", cestou budete mít nádherný výhled na Pašmanský kanál, Sv. Filip i Jakov je spojen s Biogradem na Moru přímořskou cestou - odtud se můžete vydat na cyklostezku "Vranské jezero" a nebo na i na ostrov Pašman a ostrov Ugljan.

Ve vesničce je několik půjčoven motorových lodí, šlapadel a loděk s vesly a sami si můžete zorganizovat výlet na ostrůvky v blízkosti, např. ostrov Babac. Další nabídka je i možnost stolního tenisu nebo hřiště pro míčové hry - malou kopanou, košíkovou v centru města.

Dopravní informace Sv. Filip i Jakov

Letiště Zadar - Zemunik - tel.: +385 23 313 31, web: www.zadar-airport.hr
Croatia Airlines - pobočka Zadar, tel: +385 23 250 101, web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Záhřeb - tel.: +385 60 313 333,web: www.akz.hr
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 211 035
Trajekt Jadrolinija - pobočka Biograd, tel.: +385 23 384 589
Trajekt Jadrolinija - pobočka Zadar, tel.: +385 23 250 555, web: www.jadrolinija.hr

Vlakové nádraží Zadar - tel.: +385 23 212 555, web: www.hznet.hr

Chorvatský automobilový klub HAK - tel.: +385 1 4640 800, web: www.hak.hr

Kulturní akce a večerní život

29. června - svátek Sv. Petra - místní slavnost


Každý rok v červenci:
- Závody v plážovém volejbalu 'KINDER MAXI ADRIA SUPER CUP'
- Silniční závody 'CVJETNOM OBALOM TURANJ - SV.FILIP I JAKOV'
- Tradiční večer klapských písní „Turanj"
- Gospa od Karmela, místní slavnost s tradicionálním procesím v místě, večer slavnosti na městském pobřeží
- Večer folklóru a starých zvyků " Jak žili a pracovali naši předci"
- Tradiční mezinárodní setkání Oldtimera na pobřeží v Sv. Filip i Jakovu
- V průběhu měsíce července se pořádají také rybářské večery s klapským zpěv a domácími specialitami.

Každý rok v srpnu:
- Mezinárodní regata plachetnic ve skupině - optimist "Sv. Roko"
- Závod v chůzi - 'Sv. Filip i Jakov- Turanj'
- Tradiční setkání dalmatinský klap (skupina zpěváků) 'Sv. Roko'
- Atletické závody "Sv. Roko"
- svátek Sv. Roka, ochránce obce Sv. Filip i Jakov - mše a procesí v kostele sv. Roko z 11. st. vzdálené cca 1,5 km od centra, v průběhu dne sportovní závody, ve večerních hodinách oslava - "FILIPJANSKA NOĆ" s domácími specialitami, veliký ohňostroj na hlavním molu na pobřeží V průběhu měsíce srpna klapské zpívání, domácí speciality, hostování kulturně-uměleckých spolků a mažoretek
 
29. září - svátek Sv. Mihovila, ochránce města Sv. Filip i Jakov
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku