Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Pag - ostrov Pag

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Město Pag je jedno z nejstarších na stejnojmenném ostrovu Pag. V současnosti v něm žije cca 4 500 obyvatel a k městu Pag připadá ještě 10 vesnic.

Ostrov Pag je jeden z největších jadranských ostrovů (285 km²) - pátý podle velikosti, s velmi členitým pobřežím s mnoha zálivy, zátokami, mysy a plážemi. Pro ostrov Pag jsou typické dlouhé kamenné zdi, v kterých roste tráva, nízké aromatické rostliny, šalvěj lékařská a smilek. Právě tyto rostliny jsou základní stravou pažských ovcí a dodávají zvláštní chuť známému pažském sýru.
Známé je pažské víno Žutica, rakije Travarica, nebo také pažská sůl.Tento minerál byl kdysi hodnocen stejně jako zlato (kg soli a kg zlata) přinesl do generace rodiny ostrova a město Pag, dal rozpoznatznačku, sůl Pag. V moři pomocí tepla ze slunce se tvoří přísada, kterou dnes najdete v každé domácnosti, mořská sůl. Po příjezdu na ostrov Pag Vám doporučujeme navštívit stálou expozici výroby soli ve městě Pag, kde získáte lepší představu o významu tohoto produktu pro ostrov Pag. Mořská sůl je směs minerálních látek, přítomných v mořské vodě, ze které se získává procesem evaporace, tj. voda se odpařuje a zůstává právě mořská sůl
Populární pažská krajka, která se vyrábí již od 16. století, byla prohlášena za chráněnou kulturní památku.

Počasí

počasí
18 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1013 hPa
  • Vlhkost: 48 %
  • Vítr: 7 m/s
  • UV index: 2
počasí
14 °C
12 °C
počasí
So
13 °C
10 °C
počasí
Ne
14 °C
10 °C
počasí
Po
10 °C
7 °C
počasí
Út
12 °C
8 °C

Praktické informace

Turistické informace- TZG Pag
Trg Petra Krešimira IV
23250 Pag Hrvatska
Tel.: +385 23 611 286
Fax: +385 23 611 286
e-mail: tic@tzgpag.hr
web: www.tzgpag.hr

Historie a památky

Osídlení Pagu v lokalitě Stari grad, předchůdce dnešního města Pag, bylo poprvé zmíněno v roce 976, kdyz bylo získáno chorvatským králem Štěpánem Držislavem. V roce 1244 se Pag stal královským městem díky rozhodnutí uherského a chorvaského krále Bély IV. Město Pag bylo dlouholetým rivalem města Zadar, jehož vojáci roku 1394 pažské obyvatele porazili a jejich město zpustošili. Avšak hned v roce 1403 se město i s okolím stalo majetkem Benátčanů.
V roce 1443 začala výstavba nového města Pag, cca 3 km severněji od původního osídlení. Významný chorvatský stavitel Juraj Dalmatinac navrhl projekt na výstavbu města Pag, čímž si získal jméno otce Pag. Pag je město s rovnými pravoúhlými ulicemi, a to jej činí velmi výjimečným mezi ostatními dalmátskými městy.
Kostel sv. Jiří se nachází ve starém městě a vždy 15. srpna od něj začíná pouť, která veda až do nového města ke kostelu Nanebevzetí panny Marie.

Koupání a pláže Pag - ostrov Pag

Městská pláž Prosika je hlavní pláž města Pag. Pláž o délce asi 800m má mírný sklon asi 30 stupňů k otevřenému moři, díky čemuž je vhodná pro rodiny s dětmi a neplavce. Dále k městu Vodice je mělčina, která i ve vzdálenosti 80 m od břehu má jen 100 cm hloubku a tak je vhodná pro cvičení ve vodě a chůzi.
Pláž Bošaca tvoří několik menších pláží, které jsou oblíbené mezi příznivci slunění.
Pláž Vodice
Pláž Bošana

Sportovní nabídka

Město Pag a jeho okolí nabízí širokou nabídku  sportu pro čas vaší dovolené.
windsurfing
potápění nabízí bohatý mořský svět, potopená loď, zatopené město Caska
cyklistika po 14 cyklistických stezkách, které vedou mezi vinohrady, olivovými hájemi, suchozdmi
pěší túry na vrch Sv. Vid, nejvyšší vrchol ostrova Pag

Dopravní informace Pag - ostrov Pag

Ostrovem Pag vede silnice spojující Žigljen (trajektové přístaviště) se všemi hlavními obcemi Novalja, Pag, Povljana, Miškoviči a pokračuje přes most na pevninu (z mysu Fortica blízko osady Miškovići k mysu Ošljak na pevnině blízko obce Miletiči).

Trajekt vyplouvá  z osady Prizna na pevnině (nachází se mezi Jablancem a Karlobagem) a míří do osady Žigljen na ostrově Pag.
Trajekt Prizna-Žigljen-Prizna cena: www.jadrolinija.hr/pdfs/ri.kn.pdf
Trajekt Jadrolinija - obecné informace www.jadrolinija.hr
Letiště Zadar - Zemunik, tel.: +385 23 313 311, web: www.airport-zadar.hr
Croatia airlines - pobočka Zadar, tel.: +385 23 250 101, web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 311 086, web: www.liburnija-zadar.hr
Chorvatský auto klub - tel.: +385 1 987, web: www.hak.hr

Kulturní akce a večerní život

Na konci července se koná Pažský letní festival.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku