Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Bibinje

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Bibinje je malým, malebným městečkem, ležícím v bezprostřední blízkosti metropole severní Dalmácie Zadar. Je ideálním letoviskem pro všechna turisty, kteří si přejí prožít poklidnou dovolenou. V městečku žije asi 3500 obyvatel. Bibinje bylo obydleno již v antických dobách. Blízkost malého přístavu - mariny Zlatna luka v Sukošanu - umožňuje, aby se Bibinje stalo vhodným letoviskem pro majitele malých lodí a plachtaře.

Počasí

počasí
24 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1014 hPa
  • Vlhkost: 46 %
  • Vítr: 4 m/s
  • UV index: 4
počasí
Čt
23 °C
16 °C
počasí
23 °C
17 °C
počasí
So
22 °C
16 °C
počasí
Ne
22 °C
17 °C
počasí
Po
22 °C
17 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně vozit za deště.

Historie a památky

První zmínka o Bibinje pochází z roku 1214. Oblast Bibinje byla vystavěna již v římských dobách, což dokazuje i sám původ jména Bibinje. Svůj název Bibinje dostalo Bibinje od Vibiju (Vibius), římského patrona, který měl svoje sídlo na dnešním teritoriu Bibinje.
O samém vzniku Bibinje se toho může velice málo s jistotou říci, jelikož neexistují skoro žádné dokumenty, které by o tom psaly. Přesto ale podle jedné národní povídky je první místo nasídlení Bibinje bylo na vršku kopce nad dnešní pozicí vesnice (přesně, v bibinjském poli na jeho svazích. Dnes se centrum této lokality nazývá Petrina po kostelu sv. Petra z 8. století. Kvůli nákaze, která tedy bloudila krajem, se národ z Petrine přestěhoval na poloostrůvek u moře, kde se nachází dodnes.
Počátkem 2. tisíciletí je Bibinje bylo důležitým sídlem chorvatských králů. V těchto dobách se ale Bibinje nevzpomíná jako Bibanum, ale jako Tochinia (Točinja). Roku 1066 při příležitosti založení řádu Benediktýnců v Zadaru, chorvatský král Petar Krešimir IV. daroval královské sídlo Točinje (dnešní Bibinje) řádu Benediktýnců jako dar do trvalého vlastnictví. O těch dob Bibinje zůstalo blízce svázané s Benediktýnci v Zadaru, jejich největší sídlo bylo právě v Bibinje. Pod ochranou řádu Benediktýnců, v době od pozdního středověku do prvního vpádu Turků, Bibinje zažilo nevídaná hospodářský rozvoj. 
V polovici 15. st. začaly nájezdy Turků. To bylo jedno od nejsložitějších období v celé historii Bibinje.  V roce 1468 Benátčané opevnili Bibinje silnou obrannou zdí a věží. Jeden z největších národních hrdninů z dob válek proti Turkům je duchovní Stipan Sorić z Bibinje. Jeho zásluhou byla osvobozena nejem oblast Zadaru, ale i oblast Dalmacie a Liki. Zemřel v roce 1648 v Ribniku, v Lice. Z Bibinje pocházejí mnozí duchovní, kteří dochovali vážnost ve víru a náboženství mezi národem.  Z novodobých dějin jsou známí  Fr. Ante Fuzul, Fr. Miho Levali, Fr. Petar Spanić i Fr. Marko Sikirić. V oblasti Bibinje existuje několik kostelů. Nejstarší je kostel sv. Petra, který je z 8. st.; Kostel umučení sv. Ivana Krstitelja je z 12. st. a nachází se na špičce poloostrova v Bibinje. Ve starém historickém centrum se nacházejí 2 kostely: jeden je Kostel Narození sv. Ivana Krstitelja, pravědopodobně z 15. st., a druhý je kostel sv. Roka z 16. století. V roce 1985 obyvatelé Bibinje postavili nový kostel - uznesenja sv. djevice Marije.

Koupání a pláže Bibinje

Bibinjské zátoky jsou známé krásným a prostornými plážemi, které představují nejvýznamnější atrakci i nejhodnotnější prvek bibinjské turistické nabídky. Všechny pláže v Bibinje se nacházejí ve městě a jsou upravené a doplněné potřebnou výbavou.  
Plaž Punta Rožica je hlavní bibinjská pláž, nachází se v centru města. Pláž je oblázková s betonovými moly na slunění. Vybavená je sprachami, tobogánem, vybavená je kabinkami na převlékání.
Plaža Frnaža

Plaža na škaljici - nachází se na venkovním díle zátoky Jaz
Plaža Šulterova vala

Plaža Lipauska
Plaža Punta - nachází se na východním kraji Bibinje vedle Mariny Dalmacija. Pláž je oblázková, je zde restaurace, caffe-bar i hřiště na plážový volejbal, na kterém se pořádají turnaje, které přitahují pozornost řady diváků.

Sportovní nabídka

Výstavbou Marine Dalmacija v Bibinje jsou vytvořeny ideální podmínky pro rozvoj nautické turistiky. V marině je mnoho charterů s velikým množstvím plavidel, které nabízejí možnosti nájmu lodí na plavby Jadranem. 
Přírodní krády našeho podmoří je světoznámá. Potápění je sport, který má více i více přívrženců, to je  radost z dobrodružství, poznávání podvodního světa ryb. Příznivcům tohoto překrásného sportu je k dispozici centrum potápěčů, které se nachází v blízkosti Bibinje, přímo v Marině Dalmacija, která je jedou z největších marin na světě. Centrum se nachází 7 km jižně od starého nasídlení v pověstném městě Zadar.
Pokud se rozhodnete pro cyklistiku, určitě vám nebude to líto. Trasy ve městě i okolí jsou ideální pro milovníky přírody a cyklistiky.
V Bibinje jsou hostům k dispozici i další rekreační možnosti:
tenis, plavání, plážový volejbal, stolní tenis, malá kopaná, košíková, atd.

Dopravní informace Bibinje

Letiště Zadar - Zemunik, tel.: +385 23 313 311, web: www.zadar-airport.hr
Croatia Airlines - pobočka Zadar, tel: +385 23 250 101, web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Záhřeb - tel.: +385 60 313 333, web: www.akz.hr
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 211 035
Trajekt Jadrolinija - pobočka Biograd, tel.: +385 23 384 589
Trajekt Jadrolinija - pobočka Zadar, tel.: +385 23 250 555, web: www.jadrolinija.hr

Vlakové nádraží Zadar - tel.: +385 23 212 555, web: www.hznet.hr

Chorvatský automobilový klub HAK - tel.: +385 1 4640 800, web: www.hak.hr

Kulturní akce a večerní život

Raspivano Bibinje - na začátku srpna se každoročně koná nejstarší a nejslavnější událost v Zadarské župě, takzvané "rozespívání Bibinje". Nejedná se o soutěž, ale o setkání skupin, které mají rády klapské písně, a nechybí zde účastníci i vítězi slavného klapského festivalu v Omiši.
Oslava sv. Rocha - patrona Bibinje - v polovině srpna v Bibinje.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku