Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Trogir

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Trogir, ležící se mezi městy Šibenik a Split, založený ve 3. století před našim letopočtem je opravdovým historickým skvostem na malém ostrůvku. S pevninou je Trogir spojený mostem a je považován za nejhezčí město severní Dalmácie. V Trogiru vedle sebe najdeme památky ze všech období, od helénského, přes antický Řím, až po ranný i pozdní středověk. nemůžete nenavštívit Muzeum města Trogir, které schraňuje největší část nálezů dokumentujících bohaté dějiny. Trogir je "pokladnicí umění" nebo "Muzeum města", to tvrdí význačný světový historik Bernard Berenson. Je logické, že takové místo od prvního výskytu moderního turismu na chorvatském pobřeží představuje jeden z nejzajímavějších turistických cílů.

Praktické informace

TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA TROGIR
TRG IVANA PAVLA II/1,  21220 TROGIR
Tel: 00 385 21 885 628
Fax: 00 385 21 885 628
E-mail: tzg-trogira@st.htnet.hr

Doporučujeme: neponechávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně jezdit za deště.

Historie a památky

Tragurion dnes Trogir, vesnice založená kolonisty z Řecka,  Vzhledem k tomu, že se stal provincií Dalmácie - stal se východní části Římské říše. Trogir byl ovládán byzantským císařem. Postupem času se v oblasti usadili Chorvaté, kteří započali další stránku v historii těchto oblastí. Za doby vlády chorvatských a uhersko-chorvatských králů byla obci přiznána v roce 1107 autonomie. V roce 1420 dobyli město Benátčané, kteří se zde usadili na téměř 400 let. Od počátku 19. stol. vytláčí románské obyvatelstvo a Trogir se dostává do  chorvatských rukou. Téměř neporušené centrum z 13. až 15. stol., to je z doby představující vrchol sociální, ekonomické, kulturní a umělecké moci, kolem katedrály sv. Vavřince je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Trogiru se také přezdívá město-muzeum. Kromě již zmíněné katedrály nepochybně stojí za zmínku i hradby s pevností Kamerlengo, obranná věž sv. Marka, Mořská a Pevninská brána a řada dalších cenných památek.

Koupání a pláže Trogir

Pláže jsou velmi čisté, oblázkové i skalnaté, místy s betonovými platy na opalování. Moře je průzračné s nesčetným počtem ostrovů a ostrůvků a nabízí klid a pohodu při pohledu na svou azurovou modř. Je také velmi vhodné pro potápění a šnorchlování. V blízkosti pláží najdete všichni to své občerstvení, děti místa ke hrám.

Sportovní nabídka

Milovníci aktivní dovolené v Trogiru najdou mnoho sportovišť - tenis, plážový volejbal, volejbal, fotbal, košíková, půjčovny lodiček, šlapadel a windsurfingů, půjčovny jízdních kol a šlapacích "čtyřkolek", cyklistické stezky, Jsou zde i školy potápění potápění a podmořského fotografování, šnorchlování, plavecké bazény s tobogány, sportovní rybaření, vodní lyžování, jachting, túry, minigolf, bowling, kuželky, vodní pólo, petanque, kulečník, stolní tenis, aerobik; výlety lodí, rybářské exkurze, atraktivní okolní národní parky a historická města lákající k výletům.

Dopravní informace Trogir

Letiště Split - Kaštela
Zračna Luka Split - Kaštela, Cesta dr. Franje Tuđmana 96, P.P.2, 21210 Kaštela
tel.: +385 21 203 555,  fax:+385 21 203 422,  web: www.split-airport.hr
Croatia Airlines Split
tel: + 385 21 203 183
Jadrolinija Makarska, Obala K.Tomislava, Makarska
tel.: +385 21 611 977, web: www.jadrolinija.hr
Chorvatský auto klub
tel.: +385 1 987, tel: +385 21 611 987, web: www.hak.hr

Povolená rychlost: v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 130 km/h.

Kulturní akce a večerní život

V Trogiru je bohatý i kulturní a společenský život. V průběhu léta je tu spousta lidových a církevních slavností a představení i tanečních večerů. Nejen na promenádách najdeme mnoho restaurací, vináren, barů a diskoték, heren, kaváren a cukráren, pizzerií. Ve městě jsou denní i večerní trhy, spousta obchodů. Nenudí se tu ani děti - dětská hřiště na pláži, turistické vláčky, dětské parky s různými atrakcemi, animační programy.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2020 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku