Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Podgora

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Podgora je turistické letovisko a přístavu na atraktivní Makarské riviéře. Letovisko, v němž žije více než 1 500 obyvatel, se vyznačuje rozvinutou turistickou nabídkou a řadou různých turistických, hotelových a restauračních zařízení. Chcete-li prožít dovolenou v intimnějším prostředí, připomínající domov, můžete si vybrat ubytování v prázdninových domech, apartmá nebo pokojích, jež jsou určeny k pronajmutí. Podgora je součástí Makarské riviéry, pověstná svými několik kilometrů dlouhými oblázkovými plážemi, které místy přecházejí v písčité. Proto je letovisko Podgora ideálním místem pro turisty s malými dětmi, jež si rády hrají na mělčině. Zeleň a borovice se táhnou až k moři.

Počasí

počasí
5 °C
Aktuálně
 • Tlak: 1005 hPa
 • Vlhkost: 53 %
 • Vítr: 2 m/s
 • UV index: 0
počasí
14 °C
5 °C
počasí
So
12 °C
6 °C
počasí
Ne
8 °C
5 °C
počasí
Po
12 °C
3 °C
počasí
Út
16 °C
5 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně vozit za deště.

Turistička zajednica Podgora (turistická kancelář)
Branimirova 87, Podgora
tel./fax: +385 21 625 560
web: www.podgora.hr

Nejbližší nemocnice: město Split

adresa: Spinčićeva 1, 21000 Split

tel: +385 21556111, otevírací doba: nonstop

Zdravotní středisko (Dom zdravlja) - zde pohotovost

město: Makarska, adresa: Stjepana Ivičevića 2, 21300 Makarska

tel: +385 21612033

otevírací doba: nonstop

Veterinární stanice: město: Makarska

adresa: Gradiščanskih hrvata 4, 21300 Makarska

tel: +385 21690370, otevírací doba: po-pá 7-19, so 7-12

Lékárna: město: Podgora

adresa: Branimirova 87, 21327 Podgora

tel: +385 21625024,

otevírací doba: po-pá 7:00–17:00 hod, so: 8:00–12:00 hod.

Historie a památky

Podgora byla brzo osídlena nejvíce díky své dobré zeměpisné poloze. Poprvé je Podgora zapsána písemných dokumentech v roce1571 jako jedno z míst, které Benátčani přebírají pod svoji ochranu po vítězství nad Turky v bitce u Lepanta. Z těchto dob zůstaly ostatky hřibtova s některými zachovalými náhrobními pomníky. Kostel Sv. Tekle se zmiňuje už v roce1630. V Horní Podgoře, která byla osídlena do velikého zemětřesení v roce 1962, existuje veliké množství zůstatků kostelů a nejdůležitější stavba, která byla zemětřesením také částně poničena, je veliká obranná věž na kopci Roščići z dob tureckých nájezdů. Ochranná věž (kula) ztratila svůj obranný vzhled kvůli následnému přestavění na ubytovací kapacitu. Důležité historické památníky jsou i kostel Vše Svatých (Svih Svetih), postavený 1764 a kaple Sv. srdce Ježíšova (Kapela Svetog srca Isusovog), kterou dala v roce 1804 postavit rodina Mrkušic. Během své dlouhé historie až do dnešních dnů Podgora byla orientována na moře, ze kterého žila a do druhé poloviny 20. století se svojím větším dílem nacházela málo více na pohoří Biokovo. Planina tehdy vesnici chránilo od nebezpečí, která přicházela od moře, jako byli piráti, husaři a i země byla plodnější dále od moře díky menší slanosti vzduchu. Po velikém zemětřesení v roce 1962 se Podgora velmi přiblížila k moři, její obyvatelé své nové domy stavěli co nejblíže k moři raději než by obnovili poničená stará stavení v Horní Podgoře.

Koupání a pláže Podgora

Pláže Podgora můžeme rozdělit na několik samostatných celků:

 • pláž u autokempu Sutikla se nachází na konci hotelové části letoviska směrem na vesničku Čaklje. Pláž je oblázková, ale bohužel poměrně úzká. Občerstvení je možné v plážovém baru. Někomu mohou vadit auta, která tudy projíždějí do vesničky Čaklje po pobřežní silnici.
 • pláže u hotelové části - oblázkové pláže v délce jednoho kilometru, v některých místech lze najít stín pod vzrostlými stromy, které  se sem naklánějí z promenády, příjemné je, že máte občerstvení při ruce, ale je zde opravdu rušno a těsno
 • pláže u přístavu, vtěsném sousedství přístavu a hotelu Siréna jsou dvě nové malé a úzké oblázkové pláže, není zde však stín, lze zakoupit lehátka a slunečníky a je zde několik malých restaurací
 • pláž za přístavem zvaná Plešivac - nejlepší pláž v Podgoře, široká oblázková zátoka v délce více než jeden kilometr, je zde příjemný stín pod borovicemi, ale lze odpočívat i  na sluníčku. Občerstvení je možné v restauraci a baru.
 • přírodní pláže - nejdostupnější přírodní pláž je na konci oblázkové pláže Plešivac, část pláže je vyhrazená nudistům. Na všech plážích s výjimkou přírodních jsou instalovány sprchy se sladkou vodou a budky na převlékání.
 • podél pobřeží směrem do Tučep lze dojít do zátoky, kde je hezký oblázková pláž s pozvolným vstupem do moře a nabízí se zde stín pod borovicemi, na tuto pláž lze dojet autem a zaparkovat na vyhrazeném místě na magistrále a poté se sputit pěšky k moři
 • na plážích v Podgoře lze za poplatek zapůjčit lehátko a slunečník. Přístup do vody je pozvolný. Pláže Podgora jsou velmi vhodné i pro malé děti. Výskyt mořských ježků je v této oblasti minimální.

Sportovní nabídka

Podgora má mnoho sportovní a rekreačních zařízení:
- dva vnitřní a jeden venkovní bazén;
- tělocvičnu;
- saunu a hydroterap. bazén,
- plachtenice a druhé vodní sporty (jízda na banánu, vodní skútery, atd.);
- pronájem lodí;
- stolní tenis;
- hřiště za malý fotbal, házenou, košíkovou a volejbal;
- škola potápění;
- tenisové kurty;
- proménádu podél pobřeží (lungo mare);
- dobře udržované pláže;
- vybavení pro vodní sporty.

Dopravní informace Podgora

Letiště Split - Kaštela: web: www.split-airport.hr, tel.: +385 (0)21 203 555, fax:+385 (0)21 203 422, adresa: Zračna Luka Split - Kaštela, Cesta dr. Franje Tuđmana 96, P.P.2,  21210 Kaštela, HRVATSKA
Croatia Airlines Split - www.croatiaairlines.com, pobočka Split, tel.: + 385 21 203 183, internetový prodej letenek - e-mail: flyonline@croatiaairlines.hr

Autobusové nádraží Makarska - tel.: +385 (0)21 612 333
A. Starčevića 30, v Podgoře jsou autobusové zastávky na magistrále
Trajekt Jadrolinija Makarska - tel.: +385 21 611 977,
web: www.jadrolinija.hr, Obala K.Tomislava, Makarska
Chorvatský auto klub - tel.: 987, web: www.hak.hr, (Makarska) tel.: +385 21 611 987

Kulturní akce a večerní život

V Podgoře nechybí ani zábava, neboť v průběhu letních měsíců se v Podgoře koná větší množství velkých akcí, jako jsou Ribarska noć (Rybářská noc) nebo Dan Podgore (Den Podgory). Pořádají se zde také lidové veselice a představení, na nichž pohostinsky vystupují různí interpreti a zábavní soubory.

Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku