Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Bol - ostrov Brač

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Městečko Bol je první místo, kde se usídlilo obyvatelstvo na ostrově Brač. Bol je obec na samotě umístěná ve středním dílu jižní strany ostrova, pod nejvyšším vrcholem ostrova, který se jmenuje Vidova gora. Tento vrcholek je zároveň nejvyšším bodem všech jadranských ostrovů a jeho výška je 778 m. Moře je zde výjimečně bystré, průhledné vlny zaří jako broušený krystal. Bol je populární letovisko zejména díky množství překrásných pláží. Západně od centra vesničky Bol se nachází jedna z největších a nejlepších přírodních zvláštností Jadranu - pláž Zlatni rat. Kolem tohoto "jazýčka" se půl kilometru do moře vytváří zajímavě modrá barva moře. Pláž roste nánosem drobných malých oblázků okolo tohoto hřebene. Špička Zlatého rohu mění svůj tvar podle síly a směru vln a mořských proudů. Na východní straně Bolu na poloostrově Glavica se tyčí dominikánský klášter. Jeho muzeum nabízí ke shlédnutí bohatou archeologickou sbírku s různými předměty a obrázky. Podél přístavu bylo vystavěno centrum městečka Bol. Můžete zde vidět barokní letní sídlo, renesančně-barokní palác, ve kterém se nachází galerie umění. Stylové stavby se doplňují v zájemné souladu podle původní pučské architektury. na pobřeží Bolu naleznete spousty opuštěných koutů, které Vám nabídnou klid potřebný pro relaxaci.

Počasí

počasí
5 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1005 hPa
  • Vlhkost: 53 %
  • Vítr: 4 m/s
  • UV index: 0
počasí
Čt
13 °C
3 °C
počasí
14 °C
5 °C
počasí
So
12 °C
6 °C
počasí
Ne
8 °C
5 °C
počasí
Po
12 °C
3 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně řídit za deště.

Koupání a pláže Bol - ostrov Brač

ZLATNI RAT - tato populární a zajímavá pláž je dlouhá cca 530 metrů. Je to nejznámější pláž chorvatského dílu Jadranu a nachází se na ostrově Brač. Na rozdíl od druhých pláží má jedinečný tvar špičatého trojúhleníku (někdy zvané jako roh nebo jazyk). Křišťálově modrá a čístá voda je důvodem, proč byste měli místo navštívit. Zvláštnost pláže je, že mění svůj tvar, podle přílivu a odlivu a mořských proudů. Restaurace, kavárny, vodní sporty, to jsou jen některé z mnoha zábav na tomto ostrově. Tato pláž je ideální pro milovníci surfingu, zúčastnit se můžete i mezinárodních závodů, které zde probíhají. Zlatni rat, který není populární pouze díky zábavě se odlišuje od ostatních pláží také díky svému přírodnímu okolí. Zlatni rat je obklopen zelenými borovicemi a druhými druhy stromů, které nabízejí osvěžující chládek v letním období.

PAKLINA NATURISTICKÁ PLÁŽ se nachází na jižní straně ostrova, v blízkosti městečka Bol a světoznámé oblázkové pláže "Zlatni Rat". V blízkosti zátoky jsou mnohé písčité zátoky a oblázkové pláže. Nudistický díl je oblázkový a pokud si přejete více soukromí, můžete procházkou na západ najít opuštěná místa, kde jsou oblázkové pláže. Na tyto pláž se můžete také nechat zavést lodním taxi. Další nudistické pláže na ostrově Brač můžete najít na východním pobřeží, mezi Supetarem a Sumartinem.

PLÁŽ u DOMINIKÁNSKÉHO KLÁŠTERA - tato oblázková pláž se nachází v blízkosti Dominikánského kláštera v nádherné zátoce na východním díle ostrova, nedaleko od centra.

Sportovní nabídka

V letovisku Bol můžete podnikat řadu sportů, k dispozici jsou Vám:
TENIS
Kvalitní antuková tenisová hřiště a osvědčení a ochotní trenéři ve škole tenisu.
Tenisové centrum "Potočine" v Bolu měl v roce 1984 12 tenisových hřišť. Dnes počet vyšší než 20 m a centrum je obklopeno zelení a borovicemi. Místo ve středu připadá na centrální tenisový stadion, na kterém se již odehrála řada napínavých finále. A právě tenisové turnaje kromě jiného Bol proslavily, četné národní, místní i světové poháry, FED CUP jsou zde každoročně pořádány. 

WINDSURFING
Bol je dnes oblíbené místo, kde se scházejí sufeři z různých krajů Evropy a světa. Mořský kanál mezi ostrovy Brač a Hvar a vítr, který zde fouká nabízejí ideální podmínky pro windsurfing. Pro všechny surfery i ty, kteří by se jimi rádi stali, jsou k dispozici 4 windsurfingová centra, kde si můžete pronajmnout kompletní výbavu na surfování, ale také např. skladování Vámi dovezené výbavy během Vašeho pobytu v Bolu. Kromě toho se můžete přihlásit do školy pro začátečníky nebo pokročilé. Díky centrům se dnes Bol stal světoznámou destinací surfařů, kde se každý rok konají mnohé závody.

VODNÍ SPORTY
V okolí jedinečné pláže "Zlatni rat" můžete užívat při mnohých sportech a zábavách na moři. Můžete plavat nebo se projíždět se na loďkách, šlapadlech nebo kajacích. I milovníci vodního lyžování si zde přijdou na své. Přívrženci adrenalinových sportů si mohou vyzkoušet bláznivou jízdu na banánech nebo kolech nebo mohou užívat při jízdě na vodních skútrech (jet-ski). Let na padáku taženém loďí Vám nabídne možnost prohlédnout si Bol a okolí z výšky. Ale nejlepší zážitky si můžete odnést z potápění, průvodci Vás odvedou na prohlídku mnohých atraktivních podmořských lokalit a pokud nemáte vlastní vybavení, tak Vám ho rádi pronajmou. Také se může zapsat do školy potápění.

DALŠÍ SPORTY
V Bolu můžete kromě tenisu a windsurfingu také:
hrát malý fotbal
hrát házenou
porovnat síly v košíkové
skákat na trampolíně
jezdit na kolech, popř. na mountainbike
zahrát si stolní tenis
užívat při plážovém volejbalu

Dopravní informace Bol - ostrov Brač

LETECKY
Bol je v létě skvěle letecky spojen se všemi většími evropskými městy. Letiště Bol se nachází pouze 10 km od letoviska Bol. Croatia airlines stejně jako jiní přepravci nabízí levné sezónní letenky do Bolu nebo do Splitu, jelikož i letiště Split je nedaleko od letoviska Bol.

Letiště Split - Kaštela
Cesta dr. Franje Tuđmana 96, P.P.2,  21210 Kaštela, Chorvatsko
tel.: +385 21 203 555, fax: +385 21 203 422
web: www.split-airport.hr
Croatia Airlines - Split
tel: +385 21 203 183
Letiště Bol - ostrov Brač -
tel: +385 21 559 722

Vlakem, autobusem a automobilem
Chorvatsko a tím pádem i samotný Bol jsou skvěle spojeny bohatou sítí silnic i železnice s celou Evropou. Všechny detailní informace najdete na stránkách chorvatského turistického sdružení nebo chorvatského autoklubu. Pokud se nacházíte přímo na ostrově Brač každodenní dopravní spojení na trase Supetar-Bol zajišťuje Autotrans Brač.
HAK Hrvatski Auto club - tel.: +385 1 987, tel.: +385 21 383 370, fax: +385 21 383 418
web: www.hak.hr, e-mail: hak-split@hak.hr
Autobusové nádraží Split - tel. +385 21 329 180,
web: www.ak-split.hr, e-mail: info@ak-split.hr
Autotransport Split - tel. +385 21 482 353,
web: www.autotrans.hr, e-mail: autotrans@ri.t-com.hr

Lodí
Během letních měsíců jezdí lodě a trajekty každý den mezi Splitem a Supetarem vozí každou hodinu. Jízda trvá přibližně 60 minut. Více informací o trajektech a lodním spojení si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Jadrolinija. 
Trajekt Jadrolinija Split - tel.: +385 21 338 333, fax: +385 21 338 222, web: www.jadrolinija.hr, e-mail: ag.split@jadroliniija.hr

Trajekt: Split – Supetar:  linka 631

 

Kulturní akce a večerní život

BOLSKÉ KULTURNÍ LÉTO - skoro každý den můžete užívat při hostovaní známých divadelních skupin, při vystoupení renomovaných hudebníků, populárních zpěváků a místních kulturních skupin s ukázkou původních tanců, písní a představení.
FOLKLÓRNÍ SKUPINA KREJONCA je založena v Bolu, 4. srpna 1999, cílem skupiny je zachování tradic předků jako výjimečné kulturní hodnoty.
KULTURNÍ HISTORICKÉ POMNÍKY - v Bolu a je blízkém okolí můžete vidět mnohé kulturně-historické pomníky, které svědčí o dlouhé a bohaté historii Bolu.
GALERIE UMĚNÍ "BRANISLAV DEŠKOVIĆ". V bolském přístavu v renesančně-barokním paláci se nachází galerie umění "Branislav Dešković", jedna z nejhodnotnějších galerií dnešního chorvatského umění s více jak 300 obrazy a sochami.
PUSTINA BLACA. Kdysi byla postavena hlaholská pustina na vysoký strmý útes. Dnes jsou Blaca jedním z nejnavštěvovanějších horských bračských míst.
ZMAJEVA JESKYNĚ. Zmajeva jeskyně a reliéfy v ní vytvořené jsou památkou na klášterní jeskynní život hlaholických popů v XV. století.
DOMINIKÁNSKÝ KLÁŠTER. Klášter a muzeum jsou založeny starým dominikánským řádem a patří k jednem z nejlepších kláštěrů nejen na ostrově Brač, ale i v okolí.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku