Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Plitvička jezera

Chorvatsko, Kontinentální Chorvatsko

Plitvička jezera je obec v bezprostřední blízkosti vyhledávaného národního parku Plitvická jezera. Plitvická jezera jsou nejstarším národním parkem v Chorvatsku, byl vyhlášen v roce 1949 a má rozlohu 296,9 km². Systém 16 větších a několika menších terasovitých jezer a 140 vodopádů protéká mezi vápencovými masivy Velka a Mala Kapela a Pleševica 130 km jižně od Záhřebu na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Jezera vznikla v kaňonu na horním toku řeky Korana a jejích přítoků, řek Crna, Biela, Rječica a Plitvica. Mezi jezerem a okolními svahy je mnoho cest a stezek, díky kterým si návštěvník může naplánovat trasu podle svých přání a sil. V ceně vstupenky je zahrnuta bezplatná autobusová doprava na východní stranu kaňonu a také výlet lodí k jezeru Kozjak. Od roku 1979 jsou Plitvická jezera součástí světového dědictví UNESCO.
Ročně park navštíví asi 200 000 turistů, na obou stranách kaňonu a mezi vodopády jsou dřevěné chodníky a mosty. K Proščanskému jezeru, nejvýše položenému jezeru, jezdí autobus a na určitých zastávkách můžete nastoupit a nalít vodu. V centru parku se nachází jezero Kozjak, které pravidelně křižuje loď s možností převozu pro turisty.

Počasí

počasí
33 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1009 hPa
  • Vlhkost: 48 %
  • Vítr: 1 m/s
  • UV index: 1
počasí
St
35 °C
20 °C
počasí
Čt
34 °C
20 °C
počasí
35 °C
20 °C
počasí
So
28 °C
18 °C
počasí
Ne
34 °C
17 °C

Historie a památky

Poprvné byl název Plitvická jezera použit v roce 1777 knězem Dominikem Vukasovičem. Až 8. dubna 1949 byl založen národní park Plitvická jezera, který byl zřízen pro ochranu unikátní kaskády jezer s převýšením 156 m. NP Plitvická jezera byl v roce 1979 zařazen do Světového dědictví UNESCO.
Až do roku 1958 bylo území Plitvických jezer pro turisty nedostupné. Na jaře 1991 se území kolem Plitvic stalo osudným místem velikonoční krvavé bitvy, která byla prvním vojenským konfliktem s obětmi během Jugoslávské občanské války.

Plitvička jezera
Plitvička jezera
Plitvička jezera
Fotogalerie Plitvička jezera (15)

Ubytování Plitvička jezera

Hotel Jezero

Cena od 0 €

Hotel Plitvice

Cena od 0 €

Hotel Bellevue

Cena od 0 €

Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku