Umag
Chorvatsko, Istrie
Počasí
- Tlak: 1008 hPa
- Vlhkost: 76 %
- Vítr: 6 m/s
- UV index: 2
14 °C
11 °C
9 °C
10 °C
11 °C
Praktické informace
Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně vozit za deště.
Lékař: Ištarski domovi zdravlja ( i zubař)
Edoarda Pascalia 3, Umag
tel: 00385 52 702222
Pohotovost: tamtéž, denně 24 hodin
tel: 00385 52 702222
Nutné: k lékaři vezměte pas, kartičku pojištěnce a doklady o pojištění
Stella Maris: ordinace turistického lékaře vedle recepce
hotel Sipar: ordinace lékaře vedle hotelu SOL UMAG
Sol Polynesia: nejbližší lékař Stella Maris
Lékárna: Ištarske ljekarne Ul.Ernesta Miloša 2c, blízko Domu zdravlja
tel: 00385 52 741413
Lékárna Vaše zdravlje, Jadranska 22, Umag
vedle Konzumu
tel: 00385 52 743287
Veterina: Veterinarska postaja Umag
tel: 00385 52 753454
Banka: Erstebank, Trgovačka 24, Umag
tel: 00385 62 376580
další banky- Jadranska cesta
hotel Sipar: Po Jadranske cestě rovně za hřištěm vpravo
Bankomat: U každé banky
Stella Maris: přímo u recepce
Pošta: Joakina Rakovca, směr staré město, vedle Konzumu
tel: 00385 52 741435
další Pošta: blízko hotelu Sipar, Jadranska cesta, proti depandanci Belvedere
telefonní čísla pro všechny urgentní situace je 112
policie 92, záchranka 94, hasiči 93
Historie a památky
Vznešenost a nádheru starých časů městečka Umag je možné pozorovat především ve zbytcích zachovalého středověkého urbanismu, který se vyznačuje mnoha romantickými křivolakými uličkami, podlouhlými pasážemi, náměstíčky a starými benátskými domy. V městské věži je možné shlédnout lapidárium a v galerii Dante Marina Cettina současná umělecká díla místních výtvarníků.
Historie města Umag sahá do dob Římské říše. Na místě dnešního Umagu existovala v době Antiky římská osada jménem Umacus, která se postupně rozrůstala a vlivem historických událostí přejmenovala na dnešní Umag. V městečku se vystřídala od 13. stol po nadvládě terstských biskupů na zhruba pět set let Benátská republika, kterou posléze po vleklých bojích ovládli Habsburkové (Rakousko).
Mezi známé osobnosti navštěvující Chorvatsko - především Istrii byla vládnoucí královna Chorvatska Marie Terezie - často označovaná jako Matka dvou císařů. Marie Terezie byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou (1741–1780) a českou (1743–1780). Byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůně. Na istrijské riviéře trávila ozdravné pobyty skrze nemocné plíce. Příznivé klima (ovzduší prosycené mořskou solí a vůní borových hájů), působilo blahodárně na dýchací ústrojí. I dnes jsou tyto oblasti vyhledávány pro ozdravné pobyty pro děti, mladistvé i seniory. Pobyt u moře působí blahodárné účinky nejen po tělesné stránce, ale také po psychické a duševní.
Na konci 18. stol. oblast Istrie (včetně Umagu) nakrátko ovládli Francouzi, aby se poté tato oblast spadala do konce I. světové války pod nadvládu Rakouska. Po první světové válce ovládají Umag (Istrii) též Italové. Ti usurpují velkou část Istrie a snaží se o nadvládu nad celým poloostrovem. Umag se stává až v roce 1953 součástí chorvatské svazové republiky v rámci Jugoslávie, aby posléze zůstal pod Chorvatskem a byl jeho důležitou součástí.
Krátký exkurz do historie této oblasti je důležitý pro pochopení původu bohatství istrijské kultury a její zvláštnosti jako prostoru, ve kterém došlo k velkému smíšení sociokulturních odlišností a národností (zejména Slovanů, Románů a Germánů na území Chorvatska). Obyvatelé Istrie jsou považováni za jedny z nejtolerantnějších obyvatel Chorvatska a to především v rovině italské menšiny. Chorvatský jazyk a Italský jazyk jsou rovnoprávné ve většině městech. Zde se můžeme setkat s dvoujazyčným překladem některých obchodů, bank, restaurací aj.
V městečku najde pozorný návštěvník zbytky hradebních zdí a věží, barokní kostel z konce 18. stol. a poutavé věžní lapidárium.
Výlety v oblasti Umag
Koupání a pláže Umag
Letovisko Umag nabízí širokou paletu rozmanitých pláží. Pro koupání a vodní radovánky se nabízí mnoho písčitých pláží, místy navezených oblázků doplněné o betonová mola, přírodní kamenité pláže s travnatými plochami a štěrkové pláže. Moře je čisté a blankytně modré. Vstup do moře je pozvolný, tudíž je vhodný zejména pro malé děti, neplavce a osoby se sníženou pohyblivostí. Povrch uměle vytvořené zátoky Punta Stella Maris tvoří navezený písek a oblázky.
Označení kvality tzv. Modrou vlajku získaly tyto pláže: Polynesia, Kanegra, Savudrija Katoro, dále pláže u hotelů Laguna-Stella Maris a Aurora, a pláže Ladin Gaj, Punta.
Sportovní nabídka
Sportovní aktivity jsou v městečku Umag obzvláště rozmanité. Každoročně toto letovisko hostí turnaj mužů Croatia Open Umag v rámci ATP (Asociace tenistů profesionálů). Tento turnaj se hraje každoročně již od roku 1990 vždy v červenci a účastní se ho i řada kvalitních českých tenistů. V areálu rekreační oblasti Stella Maris se nachází velké tenisové centrum s ústředím a dalšími 18 dvorci, které mohou využívat nejen profesionálové, ale také laici. Mimo to je zde k dispozici na 70 pískových tenisových dvorců v blízkém okolí.
Dále zde návštěvníci mohou najít zábavní centrum "Katoro" - ("Vodní sporty Katoro Umag"), kde je možnost (kromě tenisu) jezdit i na koni nebo se věnovat vodním radovánkám - např. návštěva místního aqua parku. Dále zde nalezneme skluzavky různých velikostí, šlapadla, kajaky, surfing, windsurfing, paragliding, můžeme vyzkoušet i jízdu na gumovém banánu, či za profesionálního dohledu se věnovat potápění, podmořskému rybolovu nebo vodnímu lyžování.
Jízdu na koni si můžeme vychutnat i ve středisku "Umag Katoro-Juricanija" v lokalitě Juricanija, které pořádá pravidelné kurzy jízdy na koni, krátké vyjíždky po okolí i delší výlety v sedle za dozoru zkušených profesionálů. Jízdy jsou vhodné jak pro zkušené jezdce, tak i pro začátečníky. Pro osoby se sníženou pohyblivostí se nabízí krátké relaxační jízdy doplněné o cvičení a protahování celého těla (v rámci hipoterapie).
Pro milovníky cyklistiky se nabízí upravené a označené cyklotrasy zejména pro horská kola. V Umagu je možnost zapůjčit si horské kolo (pro dospělého i pro děti) na krátké nebo celodenní tůry s veškerým vybavením (helma, pumpička, chrániče aj.)
Dopravní informace Umag
Dopravní spojení do městečka Umag je nejlepší skrze dálnici A6 Zagreb - Rijeka, nebo silnice č. A8 Rijeka - Buzet - Umag.
Vlakové spojení: je ze stanice Zagreb - Rijeka. Zde vystoupit na nádraží "Rijeka" a pokračovat směr Umag.
Autobusové spojení: Přístav Rijeka, 95 km, přístav Pula, 93 km.
Doprava letadlem: letiště Pula (PUY), 93 km, Zagreb (ZAG), 275 km.
Telefonní čísla pro všechny urgentní situace je 112
Důležitá čísla: policie 92, záchranka 94, hasiči 93
Pomoc řidičům v nouzi: 00385 1 987
Povolená rychlost: v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 130 km/h
Kulturní akce a večerní život
Umag kromě sportovního vyžití nabízí i nepřeberné množství kulturních akcí. Pokud jste milovníky vážné klasické hudby, nabízí se návštěva koncertního léta (Koncertno ljeto) ve farním kostele sv. Pelegrina(červenec - srpen). Mezi navštěvované akce patří zejména lidové slavnosti - tzv. fešty, které oslavují patrona Umagu sv. Pelegrina. Fešta se koná každoročně vždy koncem května. Mezi další lidové slavnosti patří mariánské pouti - velký lidový svátek a veselice konané 5. a 15. srpna.
Pro milovníky tance a volné zábavy je připravena celá škála pobavení v diskotékových klubech, tančírnách, nočních klubech, kasínech a v romantických vynných sklípcích (konobách).