Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Podaca

Chorvatsko, Střední Dalmácie

Malá vesnice Podaca leží nedaleko vesnice Zaostrog a známějšího města Gradac na Makarské riviéře. Podaca se skládá ze tří osad Kapeć,  Viskovića Vala a Ravanje, které mají dohromady kolem 660 obyvatel, jejichž živobytí je turismus a pohostinství.
Asi 6  km od Podaci je vesnice Drvenik, odkud se můžete vydat trajektem do vesnice Sućuraj na ostrově Hvar a pokračovat na ostrov Korčula.

Počasí

počasí
5 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1005 hPa
  • Vlhkost: 53 %
  • Vítr: 4 m/s
  • UV index: 0
počasí
Čt
13 °C
3 °C
počasí
14 °C
5 °C
počasí
So
12 °C
6 °C
počasí
Ne
8 °C
5 °C
počasí
Po
12 °C
3 °C

Praktické informace

Turistické informace:
Turistička zajednica Opčine Gradac
Stjepana Radića 1, Podaca
21330 Gradac
tel./fax: +385 21 699517
e-mail: info@gradac.hr

Historie a památky

Původní vesnice Stara nebo také Gornja Podaca, která se rozkládá pod pohořím Biokovo a nyní je již opuštěná, byla prvně zmíněna roku 1477.
Na kopci tehdy byla vystavěna obranná věž proti Turkům a také z 12. století kostel Sv. Jana (crkva sv. Ivana) při hřbitově, který financovali šlechtici rodu Kačićů.  Kromě kostela Sv. Jurja v Tučepech a kostela sv. Michala (crkva Sv. Mihovila) v Igrane je to jedna z nejvýznamnějších památek raně středověkého stavitelství ve 12. století. U vchodu do kostela se nachází náhrobní deska se jmény Kačićů také středověký rodová hrobka.
Kostel sv. Štěpána (crkva Sv. Stjepana) z roku 1492 byl zbořen v 18. století, avšak na jeho místě byl v roce 1772 postaven dnešní kostel. Kostel Panny Marie byl na pobřeží postaven po zemětřesení v roce 1962.
Podaca bývala součástí chorvatského státu Paganija, který založili Neretvané. Paganija se na vrcholu své vlády v 9. a 10. století se rozprostírala od řeky Cetiny na západě k řece Neretva na východě a zahrnovala i poloostrov Pelješac, ostrovy Brač, Hvar, Korčula a Mljet na jihu. Hlavní město a tvrz Paganije bylo v Ostrogu, dnešním městě Zaostrog.
Je zajímavostí, která se říká z generace na generaci, že za pěkného dne vládce Paganije z vrcholu Viteru nad Ostrogem mohl dohlédnout na všechny místa svého panství.

Koupání a pláže Podaca

V letovisku Podaca se nachází krásné oblázkové pláže s pozvolným vstupem a lemované borovicemi, jsou vhodné pro děti.

Kulturní akce a večerní život

Každoroční slavnost Bikliada se koná v horním selu - v horní vesnici Podaci.
Název je odvozený od Bikla - nápoj smíchaný z červeného vína a kozího mléka.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku