Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Novi Vinodolski

Chorvatsko, Kvarner

Novi Vinodolski je malebné městečko na březích kanálu Velebit v jihovýchodní části údolí Vinodol. Skládá se ze staré části na kopci a nové části u moře s pobřežní promenádou, turistickými zařízeními a s velkým počtem turistických ubytoven. Město má dlouhou tradici cestovního ruchu a bohatou kulturní historii. Městečko je vzdáleno 9 km od Crikvenice. Původní osada se rozkládala na vyvýšenině nad dnešní magistrálou.
Novi Vinodolski je často výchozím bodem pro lodě přivezené autem. Lodě se mohou připevnit u mola nebo přístavní hráze v hloubce kolem 3 m. Je také možné kotvit směrem k přístavišti v jižní části přístavu. Přístaviště není zcela chráněno před bouřkovými západními či severozápadními větry. Když vane bóra a jižní větry, může se stát mořská hladina nezvykle klidnou. Mezi vybavení přístavu patří výtah a spouštěcí rampa.

Počasí

počasí
17 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1016 hPa
  • Vlhkost: 77 %
  • Vítr: 4 m/s
  • UV index: 2
počasí
Čt
18 °C
10 °C
počasí
16 °C
12 °C
počasí
So
17 °C
11 °C
počasí
Ne
18 °C
11 °C
počasí
Po
19 °C
13 °C

Historie a památky

První zmínky o osadě jako politickém centru knížectví Vinodol pocházejí z r. 1288, kdy ve frankopanském zámku fungoval slavný Vinodolský řád, první slovanský zákoník a důležitá památka chorvatského obecného práva. Bylo to popsáno v glagolitických skriptech. V r. 1988 byl tomuto dokumentu postaven na centrálním náměstí památník. Než byl postaven přístav v r. 1868, týkala se ekonomická aktivita převážně vnitrozemí. Opevnění z 13. století s kostelem je historickým jádrem dnešního města. V obci se nachází kostel sv. Filip a Jakuba (Sveti Filip i Jakov), průběhu staletí několikrát přestavovaný, v současné podobě ze začátku 20. stol.

Výlety v oblasti Novi Vinodolski

Koupání a pláže Novi Vinodolski

Novi Vinodolski, jemuž se v místě říká krátce Novi, má velmi dobré podmínky pro koupání. Je tu dost borového porostu. Městečko má velmi pěkně upravenou pláž v zátoce Lišanj, je zde písek, droboučké oblázky, borový les, místy pozvolný vstup do moře.
Novi Vinodolski
Novi Vinodolski
Novi Vinodolski
Fotogalerie Novi Vinodolski (5)

Ubytování Novi Vinodolski

Apartmán Etina

Cena od 0 €

Apartmány Ordana

Cena od 0 €

Apartmány Sandra

Cena od 0 €

Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku