Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Novi Vinodolski

Chorvatsko, Kvarner

Novi Vinodolski je malebné městečko na březích kanálu Velebit v jihovýchodní části údolí Vinodol. Skládá se ze staré části na kopci a nové části u moře s pobřežní promenádou, turistickými zařízeními a s velkým počtem turistických ubytoven. Město má dlouhou tradici cestovního ruchu a bohatou kulturní historii. Městečko je vzdáleno 9 km od Crikvenice. Původní osada se rozkládala na vyvýšenině nad dnešní magistrálou.
Novi Vinodolski je často výchozím bodem pro lodě přivezené autem. Lodě se mohou připevnit u mola nebo přístavní hráze v hloubce kolem 3 m. Je také možné kotvit směrem k přístavišti v jižní části přístavu. Přístaviště není zcela chráněno před bouřkovými západními či severozápadními větry. Když vane bóra a jižní větry, může se stát mořská hladina nezvykle klidnou. Mezi vybavení přístavu patří výtah a spouštěcí rampa.

Historie a památky

První zmínky o osadě jako politickém centru knížectví Vinodol pocházejí z r. 1288, kdy ve frankopanském zámku fungoval slavný Vinodolský řád, první slovanský zákoník a důležitá památka chorvatského obecného práva. Bylo to popsáno v glagolitických skriptech. V r. 1988 byl tomuto dokumentu postaven na centrálním náměstí památník. Než byl postaven přístav v r. 1868, týkala se ekonomická aktivita převážně vnitrozemí. Opevnění z 13. století s kostelem je historickým jádrem dnešního města. V obci se nachází kostel sv. Filip a Jakuba (Sveti Filip i Jakov), průběhu staletí několikrát přestavovaný, v současné podobě ze začátku 20. stol.

Koupání a pláže Novi Vinodolski

Novi Vinodolski, jemuž se v místě říká krátce Novi, má velmi dobré podmínky pro koupání. Je tu dost borového porostu. Městečko má velmi pěkně upravenou pláž v zátoce Lišanj, je zde písek, droboučké oblázky, borový les, místy pozvolný vstup do moře.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2021 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku