Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Nin

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Nin je malé městečko s cca 1 500 obyvateli naleznete 16 km severozápadně od města Zadar, 7,5 km od Petrčane, 3 km od velice živého a vyhledávaného letoviska Zaton. Krásné pláže a příroda, široká nabídka různých kulturních a sportovních aktivit a rekreace, kterou Nin nabízí turistům udělaly z Ninu přitažlivé letovisko. Nin - nejstarší chorvatské královské město je harmonickým spojením architektonických památek a přírodních krás a láká k výletům po okolí. Nedaleko je naleziště léčivého bahna a soli. Nin se tak pomalu stává Mekkou klientů s neduhy a bolestmi pohybového aparátu, působí blahodárně po úrazech a na gynekologické a kožní nemoci. Léčivé sluncem vyhřáté léčivé bahno spolu s vysokou salinitou mořské vody má velké léčivé účinky a využívá se už od antické doby. Mělké moře s vysokou salinitou je o 2 až 3 °C teplejší než jinde na Jadranu, je mimořádně čisté, neboť poblíž nejsou žádné zdroje znečištění.

Počasí

počasí
6 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1034 hPa
  • Vlhkost: 24 %
  • Vítr: 5 m/s
  • UV index: 2
počasí
7 °C
-1 °C
počasí
So
9 °C
1 °C
počasí
Ne
11 °C
5 °C
počasí
Po
10 °C
3 °C
počasí
Út
12 °C
4 °C

Praktické informace

Doporučujeme: neponechávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně jezdit za deště.

Turistička zajednica grada Nina
Trg braće Radića 3, 232 32 Nin
Tel: 023/264-280, Fax: 023/265-247
tzg-nina@zd.t-com.hr

Historie a památky

Nin s původním názvem Aenona - osada známého ilyrského kmene Liburnů - má dlouhou a velmi bohatou historii. Po příchodu Římanů bylo sídlo opevněno a vybudováno mnoho veřejných staveb. Počátkem 7. stol. Nin podlehl mohutnému avarsko-slovanskému nájezdu. Chorvatský kmen se tu pak usadil a přizpůsobil se antické kultuře. Díky této okolnosti se tu vytvořily předpoklady pro vybudování jednoho z nejdůležitějších center veřejného života dalších chorvatských přistěhovalců. Ve 14. – 18. stol. byl Nin součástí benátského panství, avšak konflikty mezi Benátčany a Turky byl zničen, pak znovu vybudován, ale už jen jako obec vesnického rázu. V té době velmi rozšířená malárie zabránila dalšímu rozvoji. I přes všechny pohromy, kterými město v historii prošlo, se několik architektonických skvostů někdejší slávy dochovalo a určitě stojí za prohlídku. Mezi všemi zaujímá 1. místo předrománský kostelík Sveti Križ, pravděpodobně z 9. Století. Zachovala se také spousta cenností, které jsou soustředěné v různých sbírkách. Například v chrámové klenotnici (riznica), která bývá též nazývána "Zlato a stříbro města Ninu" jsou uloženy skvosty, jež mohou Ninu závidět i mnohé sbírky v evropských metropolích.

Koupání a pláže Nin

Nin je pozoruhodný již svou polohou - leží na nevelkém ostrově, spojeném s pevnou dvěma starobylými kamennými mosty. Písčité pláže, průzračně čisté teplé moře, dlouhá vycházková stezka podél moře, borový les podél pláží, zábavní a sportovní program na pláži. Pozvolně se svažující pláže uvítají zejména rodiny s malými dětmi.

Sportovní nabídka

Nejen na pláži, ale i v okolí máte pestrou škálu sportovního vyžití jako jsou : tenisové kurty, hřiště pro malý fotbal, volejbal na písku, stezky pro pěší, cyklostezky, hřiště pro košíkovou, pronájem kol, vodní skútry, pronájem lodí, škola potápění, různé vodní sporty, jogging, masážní služby. Spousta nabídek k výletům.

Dopravní informace Nin

Letiště Zadar - Zemunik Donji - tel: +385 23 313 311
web: www.zadar-airport.hr
Croatia Airlines - pobočka Zadar - tel: +385 23 250 101
web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Záhřeb - tel: +385 60 313 333
web: www.akz.hr
Autobusové nádraží Zadar
adresa: Ante Starčevića 4, Zadar
tel.: +385 23 343 700, web: www.liburnija-zadar.hr
Trajekt Jadrolinija - pobočka Zadar - tel: +385 23 250 555
web: www.jadrolinija.hr
Vlakové nádraží Zadar 
adresa: Ante Starčevića 4, Zadar
tel.: +385 23 212 555, web: www.hznet.hr
Chorvatský automobilový klub - HAK - tel: +385 1 987
web: www.hak.hr

Kulturní akce a večerní život

V Ninu naleznete tradiční chorvatské taverny, pizzerie, kavárny, restaurace, ale i fast food restaurace, disko klub, koktejl bar. Turistické sdružení pořádá hudební večery ve městě, národní večírky, koncerty, a další zábavní a kulturní programy. Rybářské večery, poutě na svatá místa, nejpopulárnější se koná každoročně na ostrůvek Zečevo, vzdáleném 13 km severně od Ninu.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2023 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku