Chorvatsko s Adria Planet - služby v českém jazyce!

Jezera - ostrov Murter

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Městečko Jezera cca 800 obyvatel je situované ve stejnojmenné zátoce, která je otočená směrem na východ. Leží na ostrově Murter, který je s pevninou spojený moderním padacím mostem přes Murterský průliv (Murterski kanal) a je největším ostrovem šibenického souostroví. . Správním střediskem ostrova je obec Murter, ta je také správcem národního parku Kornati. Dalšími turistickými středisky jsou Tisno a Betina. Díky překrásným písečným plážím je Murter přezdívaný perlou středomoří. Jeho výhodná poloha v blízkosti nejkrásnějších národních parků Kornati ( cca 15km), Krka ( cca 50km) a Paklenica ( cca 100km) či historického města Šibenik jej činí jedním z nejatraktivnějších letovisek na jadranu. Nejvyšší vyvýšenina městečka Jezera se jmenuje Broščica (113m) a společně s kopcem Čvrdak, který je stejně vysoký, chrání město před silným větrem bura (bóra) a větrem z otevřeného moře. Městečko doporučujeme všem, kteří hledají klidnější dovolenou bez ruchu velkého letoviska a také rodinám s malými dětmi.

 


Počasí

počasí
7 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1011 hPa
  • Vlhkost: 61 %
  • Vítr: 4 m/s
  • UV index: 0
počasí
Čt
9 °C
4 °C
počasí
9 °C
4 °C
počasí
So
7 °C
4 °C
počasí
Ne
9 °C
4 °C
počasí
Po
10 °C
6 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně jezdit za deště autem.

Turistické informace: Put zaratića 3, 22242 JEZERA, email: info@tzjezera.hr, tel.: +385.22.439.120

 

 

 

b

Historie a památky

Historie zdejšího přímoří a městečka Jezera je velmi podobná historii dějin dalších obcí v okolí – našlo se několik fragmentů z ilyrského i římského osídlení (na ostrově byla římská osada Collentum). Mimo obce je památek dochovaných z minulosti málo (jedná se spíše o kostely ze 16. a 19. století). Ostrov si však drží své národopisné zvláštnosti od svérázného dialektu po tradiční lidové slavnosti (svátek Sv. Rocha 16.8., Murterská fešta 8.9.). Držení pozemků ostrova Murter a poté expanze mimo ostrov začala již v sedmnáctém století, kdy původní majitelé ostrovů či jednotlivých pozemků (bohatí šlechtici ze Zadaru) je začali rozprodávat „domorodcům“ tedy původním obyvatelům Murteru – Murteřanům. Jim po nějaké době přestala stačit půda pro pěstování plodin a pastviny pro ovce, proto se postupně rozrostlo jejich pozemkové vlastnictví tak, že dnes patří k největším pozemkovým vlastníkům v celém Chorvatsku.

Koupání a pláže Jezera - ostrov Murter

Krásná upravená oblázková pláž v zátoce Lovišča je z části zastíněná a poskytuje příjemné osvěžení v letních horkých dnech. Vybírá se vstupné 5 kuna. Asi 20 minut chůze jsou vzdálené přírodní pláže s úchvatným výhledem na volné moře s NP Kornati v pozadí. Další příjemné koupání v azurově modrém moři poskytuje zátoka Jezera.

Pro milovníky romantiky jsou ideální místa ke koupání směrem na vesničku Tisno, přírodní zátoky zde poskytují klid a soukromí.

Letovisko Betina, kde se nachází oblíbená městská pláž s pískem a malými oblázky, situovaná v zátoce Zadrače nabízí též možnost koupání, potápění, vodních sportů. Vedle ní sousedí další malebná zátoka Hramina s krásnou pláží. Nejoblíbenější koupání v průzračně modrém moři je v je v zátokách na západním pobřeží ostrova.

Nejproslulejší pláží na ostrově Murter je Slanica ležící ve velké písečné zátoce. Ta je lemována borovým lesem, který poskytuje příjemný stín. Díky pozvolnému klesání do moře a je vhodná i pro malé děti.

Ostrov Murter nabízí díky své dobré poloze koupání v malebných členitých zátokách či na okolních romantických ostrůvcích Visovac, Prišnjak, Artica, Mali a Veli Školjić, Mišine, Radelj, Arta Mala a Vela, Vinik Mali a Veli a při jihozápadním pobřeží Murteru lze navštívit ostrůvky Kukuljari (též Kukulari), včetně oblíbeného NP Kornati či dechberoucího NP Krka.

 


Sportovní nabídka

Letovisko Jezera je známé především u milovníků jachtingu a sportovního rybolovu. Několikrát do roka se stává dějištěm závodů v mořském rybolovu. Jedna z nejznámějších marin leží v jižní části zátoky Jezera. Z východu je chráněna vlnolamem. Marina byla vyznamenána Modrou vlajkou, disponuje pěti moly s muringovými stáními a jedním technickým molem s jeřábem pro vyzdvižení lodí. Zátoka se též stala jedním z východisek pro plavby na Kornati (možný pronájem lodí a motorových člunů).

Dopravní informace Jezera - ostrov Murter

Letiště SPLIT - Kaštela: www.split-airport.hr, Info tel: +385 (0)21 203 555, fax:+385 (0)21 203 422, adresa: Zračna Luka Split - Kaštela, Cesta dr. Franje Tuđmana 96, P.P.2, 21210 Kaštela, HRVATSKA

CROATIA AIRLINES SPLIT - http://www.croatiaairlines.com/, pobočka SPLIT, tel: + 385 21 203 183, internetový prodej letenek - email: flyonline@croatiaairlines.hr

Chorvatský auto klub - tel. 987, web: www.hak.hr,(Makarska) tel: 021 611 987

 


Kulturní akce a večerní život

Městečko je v létě oázou klidu, najdete zde poštu, kavárničky, cukrárnu, obchod, několik restaurací.

Pro více kulturního vyžití či rušnější noční život doporučujeme navštívit letovisko Vodice či Šibenik.

Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2023 chorvatsko-levne s. r. o.
Dovolená v Chorvatsku